Zwierciadło – Kosmetyka

Odżywki humektantowe – czym są i jak działają?

odżywki humektantowe

Odżywki to jedne z wielu rodzajów kosmetyków, które stosowane są podczas pielęgnacji włosów. Dostępnych jest wiele rodzajów produktów tego typu, które przeznaczone są do konkretnych typów włosów, ale często panie decydują się na stosowanie odżywek emolientowych oraz odżywek humektantowych w celu nadaniu włosom blasku i zniwelowania ich puszenia się.

Czym są odżywki humektantowe?

Odżywki humektantowe (do kupienia na https://www.cocolita.pl/odzywki-humektantowe) doskonale nawilżają włosy i są stosowane na włosy przed ich umyciem. Nadaje się do używania na włosy suche, cienkie oraz pozbawione blasku.

Odżywka może być nakładana na włosy podczas każdego mycia, a szczególnie zaleca się jej codzienne stosowanie na włosy obciążone, elektryzujące się oraz szybko przetłuszczające.

Aby humektanty zawarte w kosmetyku spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio zabezpieczone na powierzchni włosa. W tym zabiegu pomóc mogą odżywki emolientowe, które po nałożeniu na włosy zamykają substancje budujące i nawilżające włosy w ich wnętrzu.

Odżywka emolientowa – co to jest?

Ten rodzaj odżywek zapobiega nadmiernej utracie wody, jaka znajduje się we włosach. Odżywki emolientowe pozwalają stworzyć na włosach film, którego zadaniem jest ograniczenie odparowywania wody, a także ochrona włosów przed uszkodzeniami, jakim mogą ulec włosy podczas wizyty u fryzjera.

Głównymi funkcjami emolientów są ochrona, nawilżenie oraz odpowiednie natłuszczenie włosów. Odżywki te idealnie sprawdzą się do włosów puszących się oraz plączących, a także przesuszonych. Dzięki stosowaniu emolientów włosy stają się miękkie i wygładzone oraz elastyczne i można je z łatwością rozczesywać.

Te odżywki zaleca się stosować po umyciu włosów. Najczęściej metodą stosowania odżywek jest OMO, która polega na nałożeniu na włosy odżywki z humektantami, następnie umycie włosów szamponem i nałożenie odżywki emolientowej. Ostatni preparat może zostać spłukany po nałożeniu lub pozostawiony na włosach bez spłukiwania, wówczas należy odpowiednio dobrać ilość kosmetyku, jaka zostanie nałożona na włosy.