Zwierciadło – Kosmetyka

Atopowe zapalenie skóry – jakie kosmetyki wybrać?

skóra atopowa wymaga stosowania specjalnych kosmetyków

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i wymaga szczególnego traktowania. Nie powinna mieć kontaktu z czynnikami drażniącymi, potrzebuje delikatnych, ale mocno nawilżających, łagodzących stany zapalne kosmetyków. Jak wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji i gdzie ich szukać?

Jak rozpoznać stopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, z którą mierzy się coraz więcej osób. Choć choroba ma podłoże genetyczne, za jej wywołanie i na silenie odpowiadają czynniki środowiskowe – musi pojawić się jakiś czynnik drażniący, który wywoła stan zapalny.

Dla skóry atopowej charakterystyczna jest wrażliwość na fakturę, kosmetyki, środki piorące. Pierwsze objawy atopii to zaczerwienienie i podrażnienie. Z czasem mogą pojawić się charakterystyczne czerwone krostki, wysypka, łuszczenie się. Skóra jest często sucha i szorstka, pojawia się swędzenie. Objawy atopowego zapalenia skóry zwykle pojawiają się w dzieciństwie, choć u niektórych obserwowane są później – w wieku dojrzewania lub w wieku dorosłym. Zaobserwowanie podobnych objawów powinno skłonić do wizyty u dermatologa, który zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry.

Pielęgnacja wrażliwej skóry atopowej

Atopowego zapalenia skóry nie można wyleczyć, ale można znacznie złagodzić jego objawy. Odpowiednie postępowanie zmniejsza ryzyko podrażnienia i znacznie poprawia wygląd skóry.

Po pierwsze, osoba z atopową skórą powinna unikać czynników drażniących: ekspozycji na zimno, opalanie, szorstkie tkaniny, silnie pachnące proszki czy perfumy. Bardzo ważny jest dobór produktów do pielęgnacji. Najlepszy efekt przyniesie stosowanie specjalnych kosmetyków do skóry atopowej, które oferuje wielu producentów.

Jakie kosmetyki do skóry atopowej wybrać?

Skóra osoby chorującej na AZS jest bardzo wrażliwa. Dlatego lepiej unikać standardowych, często sztucznie barwionych i intensywnie pachnących kosmetyków. Lepiej wybierać produkty stworzone z myślą o osobach z atopią: delikatnie oczyszczające, intensywnie regenerujące, redukujące stany zapalne.

Ważną rolę w pielęgnacji odgrywa krem do skóry atopowej. Powinien zawierać emolienty, czyli substancje które odbudowują płaszcz lipidowy, nadają skórze miękkość, stanowią filtr ochronny.